Adıyaman tütünü bakanlıklar düzeyinde ele alındı

        

Adıyaman ilinde üretimi serbest ancak satışı yasak olan kıyılmış tütün olan Adıyaman tütünü ile ilgili Adıyaman milletvekilleri ile Bakanlar ve üst düzey yetkililerin olduğu bir toplantı yapıldı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin katılımı ile Adıyaman’ın için geçim kaynağı olan ve önem arz eden Adıyaman tütünü ile ilgili görüşüldü. Bakanlar ve bakanlık bürokratlarının yanı sıra toplantıya TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Milletvekilleri Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat katıldı.
Toplantı sonrasında açıklamada bulunan TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, kıyılmış tütün ile ilgili yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantının Adıyaman açısından ve ülke geneli açısından verimli olduğuna işaret etti.

Ahmet Aydın açıklamasında, “Kıyılmış tütün her yönüyle masaya yatırıldı. Tütünün ekonomik ve ticari boyutunun yanında soyla boyutunu dile getirdi. Üretimi serbest ama ticareti yasak olan bu ürünle ilgili halkımızın beklentisini ve problemlerini dile getirdik. Toplantıda her bakanlık kendi alanı ile ilgili bakış açılarını dile getirdi. Sonuç itibariyle böyle bir sorunun varlığını ve köylülerimizin mağdur edilmeden çözülmesi noktasında genel bir kanı var. Farklı öneriler dile getirildi. Biz bunun Adıyaman’ın ciddi bir sorun olduğunu, vatandaşla devletin karşı karşıya geldiğini, bu sorunun kayıt altına alınarak giderilmesi, sağlıklı şartlarda problemsiz şekilde ticaretinin yapılmasını dile getirdik. Bundan sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ciddi bir çalışma yapacak. Yakın zamanda yeniden bir toplantı ile bir araya geleceğiz. İnşallah köylümüzü mağdur etmeden bu sorunu çözmek için gayret göstereceğiz” dedi.